Teknoloji ve Tasarım dersi kaldırılmalı mı?

Teknoloji ve Tasarım dersi kaldırılmalı mı?

Teknoloji ve Tasarım dersi nedir? Ne işe yarar? Öğrenciler çok mu severler? Bu kadar ders ve puan gereksinimleri arasında gerek var mı?
Hemen basitçe bir hesap yapalım. Sınıfınızdan okulunuzdan kaç kişi eğitime devam edip öğretmen,doktor,mühendis vb. gibi mesleklere sahip olacak. Hepiniz 100 lük öğrenciler olsanız bile sistem Yarış sever olduğundan dolayı 95 iniz maalesef eleneceksiniz. Peki okul ve eğitim hayatınızdan geri size ne kalacak. Dünyanın en iyi ve etkin eğitim sistemleri incelendiğinde uygulamalara ve amaca dönük eğitimlerin etkin olarak kullanıldığı görülmüştür. Fakat etkin eğitim demek eve verilen veya sınıfta yapılan etkinlikler değildir. Yapılan çalışmaların bir amaç doğrultusunda kullanıldığı ve eğitim sonunda somut olarak geri dönütler alınan sistemlerden oluşmaktadır. Biz eğitimi ne kadar tartışırsak tartışalım kopyalama ve olduğu gibi sistemleri taşımaya çalıştığımız sürece hiçbir başarı gerçekleşmeyecektir.

Teknoloji ve Tasarım dersi kaldırılmalı mı

Teknoloji ve Tasarım dersi kaldırılmalı mı

Bizler Ne Almanların Ne İngilizlerin ne de başka bir milletin eğitim sistemleri ile dünya birinciliğine gidemeyiz. Bizler kendimize göre başarılı bireylerimizin önderliğinde yeni bir sistem kuramadığımız sürece açıkçası bundan iyi olamayız. Başarılı bireylerimizi,yaratıcı insanlarımızı, icatçı veya mucitçilerimizi torpillilerle değiştiğimiz sürece maalesef muasır medeniyet seviyesi sadece hayal.
Ülke Başarısı için ne gerekli?
Finlandiya ‘nın bugünkü başarısı inovasyondan gelmektedir. Çinliler ‘in başarısı insan gücü ve kopyalamadan gelmektedir. İsrail ‘in başarısı genetik biliminden gelmektedir. Bu örnekleri arttırmak mümkün. Peki biz Türkler’in en başarılı olduğu konu ne?.
Elimizde hangi kaynaklar var. Ne kadarını kullanıyoruz? 20 yıl öncesine göre somut olarak gelişen ne oldu? Neden fabrikala kuramıyor kendi üretimlerimizi yapamıyoruz.
Ben bu yukarıdaki konuların tümünün doğru,dürüst,eşit ve başarılı bireylerimizi destekleyerek , eğiterek,burs vererek,üniversitelerimizi ve sanayimizi etkin ve birbirlerine dönük çalıştırarak aşabileceğimiz düşünüyorum.
Sorgulayan, geliştiren, hayal eden, soru soran, başarmaktan haz duyan küçük hesaplar için değil hoşuna gittiği için tasarım ve üretim yapan etrafını güzelleştiren bireyler yetiştirmeliyiz.

Bu söylediklerim nasıl mı olacak tabii ki Teknoloji Tasarım gibi eğitici , öğretici,hayata hazırlayıcı dersleri arttırmalıyız. Çocukların oyun zamanlarını azaltmak ilerisi için daha büyük tehlikelere yol açacak. Uzun lafın kısası üretemezsek hem birey hemde ülke olarak ayakta kalmamız çok zor.

teknoloji_tasarım_sergisi

teknoloji_tasarım_sergisi

teknoloji_tasarım_sergi_örnekleri

teknoloji_tasarım_sergi_örnekleri

Çalışmadan, yorulmadan, üretmeden rahat yaşamak isteyen toplumlar önce haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istiklal ve istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar.

M. Kemal Atatürk

 

 

 

teknoloji tasarım dersi kalkıyor mu? 

Etiketler:

Yorumlar

 1. kucukmucit dedi ki:

  YORUMLARINIZ BİZİM ve DERSİMİZ ADINA ÖNEMLİDİR. YORUMLARINIZI EKLEYİNİZ..

  1. Umut dedi ki:

   Kaldırılmalı öğrenciye gereksiz almanya ne bulup ne icad edecek her şey yapılmış bunun yerine başka bir ders konulsun veli ye iskence

   1. kucukmucit dedi ki:

    adın umut umudun yok :((( ilginç …

 2. caner dedi ki:

  bence teknoloji tasarım dersi kaldırılmamalı çünkü öğrenciler zeka becerilerinin gelişmesinde ve fikirlirini ortaya sunup onları geliştirebilmesi hem çocukların hemde bizlerin yaşantısını kolaylaştırmada yararları olur gelişmiş gelecek bizler için daha iyi olacaktır

 3. hangi teknoloji-tasarım dedi ki:

  adı teknoloji ve tasarım olan ama teknolojiden kilometrelerce uzak olan, yıl boyunca ana sınıfı çocukları gibi karton kesip yapıştırılan, çoğunlukla başka derslerin ödevlerinin yapıldığı, proje düşünüyoruz deyip yıl boyunca boş boş oturulup gürültü yapılan, ne geçmişi yaşatmak ne geleceği planlamakla uzaktan yakından alakası olmayan, 1000 mevcutlu okuldan 1 tane elle tutulur projenin çıkmadığı, boş ders gözüyle bakılan bu dersin hemen derhal kaldırılması gerekir. Bu ders doğru bir planlama ve içerikle mesleki eğitim veren liselere uyarlanmalı ve bu liselerde eğitim alan öğrenciler alanıyla ilgili proje yapmadan mezun olmamalılar ve bu derslere de Teknoloji ve Tasarım dersi öğretmenleri girmeliler.Böylece de gerçekten ders yapılmış olur

 4. k dedi ki:

  Bu ders bence kaldırılmalı.Bu dersi birçok öğrencinin sevdiği söyleniyor ama ben 1000 mevcutlu okulumuzda seven bir kişiye rastlamadım.diy
  elim ki seviliyor.o zaman bu gereksiz ders seçmeli ders yapılsın.çok kişi istiyorsa seçerler ve bu dersin öğretmenleri böylelikle işsiz kalmaz.Belki inanmazsınız ama neredeyse tüm derslerim 100 teknoloji tasarım dersim pek iyi değil bu ders yüzünden ortalamam çok düşüyor.

  1. kucukmucit dedi ki:

   bilgi ve meraklı insanların zihniyetinde değilsin arkadasım.. ezber pratiğe dökülmedikçe bir işe yaramaz şu anki durum gibi yani .. ileride belki güzel meslek sahibi olacaksın ama at gözlükleri hep takılı olacak..

Yorum Yaz