Arka Bahçede Bilim

Arka Bahçede Bilim

Arka Bahçede Bilim Deneyleri Küçük Mucitlere Eğlenceli Deneyler, arkadaşlar bugün sizlerle birçok eğlenceli deneyler yapıp ayna zamanda bilimsel olayların açıklamalarını yapacağız. Haydi beraber başlayalım; Arka Bahçede Bilim 5.Bölüm

Arka Bahçede Bilim 5.bölüm videosu izle

)

Arka Bahçede Bilim Kendi Dünyanız Olsun İster Miydiniz?

Arka Bahçede Bilim

Arka Bahçede Bilim

Dünyanın nasıl işlediğini hepimiz bilmek isteriz. Fakat bu çok karışık. Bu durumda kendi küçük dünyamızı oluşturmaya ne dersiniz; Bu sayede Dünyanın nasıl işlediğini daha rahat anlayabiliriz. İhtiyacımız olan tek eşya büyük şeffaf bir kavanoz. İlk olarak bahçeye çıkıp kavanozumuza biraz çakıl taşı ekleyelim. Bu taşlar kavanozumuzun altında bir tabaka oluşturmalı. Daha sonra biraz toprak atalım. Toprağın içine tohum,çimen ve solucan ekleyelim. Daha sonra bu kavanozu pencere kenarında ışık almayacak şekilde bırakıp, içine biraz su serpip kapağını kapatıp bekleyelim.
Aradan biraz zaman geçti gidip de küçük dünyamız ne durumda bakalım. Kavanozumuzda bazı tohumlar çimlenmiş ve kavanozumuzun camında su damlacıkları oluşmuş. Demekki topraktaki solucanlar bitkiler için karbondioksit salmış, bitkilerde solucanlar için oksijen üretmiş. Aynı zamanda bitkinin terleyerek oluşturduğu su buharı aynen dünyamızdaki gibi bulutlar oluşturmuş. Artık kavanozunumuzun kapağını açmalı ve filizlenen bitkimizin ışık görmesini sağlamalıyız. Tamam da peki ya bu bitki ve solucan nasıl beslenecek.
Bitkimiz biraz daha büyüdü bunlar neyle beslendi diye merak ettik. Hadi kavanoza biraz daha yakından bakalım. Aaa kavanozdaki kurtçuklar bitkilerimizin çürüyen yapraklarını yiyor. Bitkiler ise bu kurtçukların atıklarıyla besleniyor. Peki acaba bitkiler ışık almazsa ne olur. Hadi deneyelim birkaç gün ışıktan uzak tutalım. Aaa evet tahmin etmiştim ışıktan uzak kaldığı için bitkiler solmuş ve büzülmüş. Demek ki bütün canlılar olarak güneş ışığına aşırı derecede ihtiyacımız var.

Arka Bahçede Bilim Rüzgarın Hızını Ölçelim Mi?

bilim_deneyleri_izle_indir_yap

bilim_deneyleri_izle_indir_yap

Kendi meteoroloji istasyonumuzu kurup, rüzgarın ne kadar hızlı olduğunu ölçmek ister miydiniz. Bunun için ihtiyacım olan şeyler bir karton, cetvel, kalem, kamış, kürdan ve bir parça folyo. Kartonumuz da hafif, orta ve şiddetli rüzgarları ölçmek için üç alan işaretleyelim. İşaretlediğimiz yerleri sarı, yeşil ve kırmızı renge boyayalım. Daha sonra kartonumuzun kenarına bir kamış ve kuruk ekleyelim. Kamışın ucuna bir ok şeklinde kartondan kesilmiş parça yapıştıralım. Daha sonra bir parça folyoyu bir kürdana sarıp kartonumuzun kenarına batıralım. Kartonu elimize alıp folyoya üflediğimizde folyo önce yeşil sonra sarı en sonda ise kırmızıya doğru yükselecektir. Rüzgar ne kadar şiddetli eserse yükseldiği renkten şiddetini anlayabiliriz. Rüzgarı hızını ölçmeyi başardıktan sonra bu rüzgar çubuğunu bir çubuğa daha dikine yapıştırıyoruz. Bir saksının arkasında delik açıp deliğin kenarlarına yönleri yazıyoruz. Rüzgar hız ölçeğimizi bu deliğe yerleştirip esen rüzgarla dönmesini sağladığımızda. Hem esen rüzgarın yönünü hem de şiddetini artık ölçebiliriz.

Arka Bahçede Bilim,bilim deneyleri izle,indir,yap,eğitim,deney,fen bilim deneyleri,çocukların yapabileceği deneyler,ev deneyleri,sınıf deneyleri,çocuk deneyleri.

Etiketler:

Yorumlar

  1. Murat dedi ki:

    Arkada bahçe bilim kendi dünyanizi yapında hangi tohumu kullaniyoruz fasulye olurmu ? çimen canlı olmalımı yoksa koparım atsak olurmu ? Sòylerseniz sevinirim.

Yorum Yaz