Sultanahmet camii maketi yapımı

Sultanahmet camii maketi yapımı

Sultanahmet camii maketi yapımı

MAKET YAPIMI

Öncelikle bilinmesi gereken, karton üzerindeki parçaların hangisinin nasıl kesilip, katlanacağı ve bitmiş maketteki yerlerini bulmak gerekliliğidir. Bu yüzden karışık kesilmeiş ve katlanarak bırakılmış parçalar maketin bitirilememesine neden olacaktır. Aynı noktadan hareketle maketin parçaları istenilen sırası ile kesilmeli ve ana gövdeye istenildiği gibi monte edilerek devam edilmelidir.

İlk pdf dosyasında maket figürlerinin en ham hali bulunmaktadır. Burada dikkat edilecek nokta kesim sırasında nerenin katlanacağı ve nerenin tam olarak kesilip atılacağının bilinmesidir. Kağıt üzerinde gösterilen;

-Şekiller üzerinde gösterilen kesikli noktalar, kağıdın orasının katlanacağını,
-Kısa ve uzun kesikli çizgiler, kağıdın işaret olan yerinden kesikli çizgiler içte kalacak şekilde ters yönde katlanacağını,
-Siyah sürekli çizgi, bu çizgi üzerinden kağıdın kesileceğini, ancak herhangi bir kısmının kopmayacağını,
-Sarı ve kalın çizgi ise, kağıdın işaretli yerinden kesilip artık işe yaramayacak kısmının atılması gerektiğini,
-Bazı parçaların içinin renkli olması (pembe) o kısmın kesilip atılacağı anlamına gelir. (Atılacak kısmın içinde bir başka şekil varsa onu da kesip almayı unutmayın)

Parçaların birleştirilmesi hususunda ise;

-Yapıştırma alanlarında kırmızı nokta olması, bu kısmın sadece kendi numarasıyla yapıştırılacağını (Örneğin; 36 sadece 36 ile),
-Yeşil nokta olması oraya uyumlu birkaç parçanın olduğunu (Örneğin; 24’e 42,43,44’ten herhangi biri gelebilir gibi),
-Mavi nokta ise, diğer herhangi bir parçayla uyumlu olduğunu gösterir. (Burada parçalar arası mantık ilişkisi unutulmadan hareket edilmelidir)

Parçaların birleşme noktalarında rakamlar vardır. Birleştirme esnasında bu rakamlar dikkate alınarak hareket edilmesi doğrudur. Ayrıca, tüm parçaların tamamen kesilip, sonradan hepsinin monte edilmesi hatalı bir yöntemdir. Kesim sırasında özellikle büyük gövdeler hemen ortaya çıkarılmalıdır.

Önemli bir ayrıntı ise, maketini yaptığınız yapının mimarisi hakkında bilgi sahibi olmanızdır. Çünkü, elinizdeki parçaların nereye geleceğini mimarisini bildiğiniz maketlerde daha kolay bulursunuz. Bunun için imkan varsa yapı gezilebilir. Ya da resimleri incelenebilir.

Camii maketi yapmak için gerekli pdfleri buradan indirebilirsiniz.

PatternA4(30Pages) Assembly InstructionsA4(14Pages)
DOWNLOAD DOWNLOAD
(3,078KB) (2,014KB)
PatternLTR(30Pages) Assembly InstructionsLTR(14Pages)
DOWNLOAD DOWNLOAD
(2,954KB) (2,014KB)
Sultanahmet camii maketi yapımı

Sultanahmet camii maketi yapımı

Formally known as Sultan Ahmed Camii, this mosque was built by Sultan Ahmed I, over seven years between 1609 and 1616, and is known as one of the world’s most beautiful Islamic mosques. Called ‘camii’ in Turkish, the interior walls of the mosque are decorated with around 21,000 beautiful blue and white Iznik ceramic tiles, giving the mosque its more popular name of ‘Blue Mosque’. Some 260 stained glass windows help create a beautifully mystical atmosphere as light streams through them. The mosque is still in use as a place of worship. The main dome is approximately 43 meters high, with a diameter of approximately 23 meters, and is supported by four marble columns, each measuring roughly 5 meters in diameter. The only mosque in the world to feature six minarets, the Blue Mosque is one of Turkey’s World Heritage sites.

Sultanahmet camii maketi yapımı,kendin yap,diy,paper,folding paper mosque,cami maketi,indir,çıkart,yap,ödev,bedava,free,hazır,yazıcı,nasıl yapılır,örnek.

http://cp.c-ij.com/en/contents/3153/03354/index.html

Etiketler:

Yorumlar

  1. okan dedi ki:

    password yok açamıyorum pdf leri

  2. murat dedi ki:

    tesekkurler

Yorum Yaz