Zagi Yapımı

Zagi Yapımı

Zagi Yapımı  Zagi hakkında yaptığım araştırmaları paylaşmaya çalışacağım. Zagi Yapımı hakkında araştırma yapmaya karar verdim. Uçan bir plan bulalım da uçuralım dedik ama bizim türk modelciler sağolsun plan vermediler. Melih beyin sitesinde birşeyler buldum.Zaten Melih beyde olmasa ne yapardık hiç bilmiyorum.Yabancı sitelerden de kanat profillerini buldum şimdi yapmaya başlıyoruz. Bu işi ticarete döken modelciler; yapımını,reklamını,uçurulmasını paylaşmışlar fakat deneyim adına pek birşey bulamadım. Neyse başlayalım. Zagi Yapımı ve planını sayfamızda bulabilirsiniz.

115 zagi BRUSH

115 zagi BRUSH

hazır_köpük_zagi_kanadı_satış(9)

hazır_köpük_zagi_kanadı_satış(9)

zagi_bruce_kucukmucit

zagi_bruce_kucukmucit

Eğer size Zagi Yapımı zor geldi ise daha önce kendim için özenle yaptığım  sadece  2 tane satılık zagim var satın alabilirsiniz. (ilan geçici sürelidir yetişen alır)

http://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-hobi-oyuncak-rc-model-115-zagi-brush-171708795/detay/

 

 

 

Zagi Yapımı

Zagi Yapımı

Yeni başlayanlar için Uçan Kanat Yapımı. Melih Karakelle üstadın anlatımıyla, Dazi örnek alınarak yapılmış bir uçan kanat. Dazi hakkında arama yaparsanız planlarına ve yapım aşamalarına ulaşabilirsiniz. İpucu: Dazi adı bile uçan kanat yapmaya yeterli bir arama.

Dai kaynaklar  http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=224031

http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=224031&page=3

http://www.zipworld.com.au/~dazb/dAzi/dAzi.html

Elinizde elevon mixerli radyo seti ve 2 adet standart servo varsa, ihtiyacınız olacak malzeme listesi aşağıda.

Zagi Yapımı Malzeme Listesi 
adet                    malzeme yeri
1 5cm beyaz köpük levha nalbur
1 Koli Bandı(renkli iyi olur) nalbur
1 Gri Tamir Bandı nalbur
2-4 25gr olta kurşunu balıkcı
1 Poliüretan Tekne Tutkalı nalbur
1 Plastik Resim Çantası kırtasiye

Köpük levha mümkün olduğunca küçük tanecikli ve sert olanlardan seçilmeli, tanecikleri büyük olanlar yumuşak oluyorlar ve tanecikler biribirlerine sıkı tutunmadığından 20-30 kez düştükten sonra servo yuvaları, pil yuvası iyice gevşeyip kullanılmaz hale geliyor. ayrıca 10-15 kez düştükten sonrada yeni bir burna ihtiyacınız oluyor. 3-4 mm çapında tanecikleri olan, beyaz sert köpük kullandığım ZAfi `nin hem kesim sonrası yüzey kalitesi çok iyi oldu hemde yeni burun gerekmeksizin yaklaşık 150 kez sert şekilde yere çarptı. Kanatlar deforme olup çöpü boylayana kadarda 300 civarında darbe aldı.

Yeşil, mavi veya kırmızı köpükleri de kullanabilirsiniz ama hem çok ağırlar hemde çok pahalılar. 5cm lik Mavi köpüğü en son 12 milyona aldım. Üstelik çokda ağır.

Poliüretan tekne tutkalı, bodrumda her nalburda bulunuyor çünkü heryerde tekneler var. Deniz kenarında oturmuyorsanız, yapımarketlerden temin edebilirsiniz. “Poliüretan tutkal” diye satılmakta. Köpüğü eritmiyor ve sürüldüğü yüzeyde köpürerek yaklaşık 10-15 katına kadar büyüyor. Çok ince sürmeye dikkat etmelisiniz aksi takdirde köpürüp her taraftan taşıyor. 1 saatte macun kıvamına gelip 2-3 saat içinde tamamen sertleşiyor.

Eğer Cam Takviyeli koli bantlarından bulursanız, tamir bandından çok daha iyi ve ucuz. Ancak ben birtürlü temin edemedim. Fakat 400 kiloluk bitüm(çatı kaplaması) balyasını sadece 2 tur sarılmış cam takviyeli koli bandı ile havaya kaldırdıklarını gözlerimle gördüm. Gerçekten müthiş bir malzeme.

Gri tamir bandı acaip bişey, bu bantla uzay mekikleirnde astronotlar yırtılan boruları falan onarıyorlar. Amerikandan gelen bir arkadaş, “yahu bi amerikalının kolu kırılsa ilk işi bu bantla sarmak olur” dedi, çok güldüm. Gerçekden de her derde deva, filimlerde kaçırdıkları kişinin ağzını bantlıyolarya işte o bant. Benim tercihim DUCK marka, ama en pahalısıda o(10metre 5milyon). Yapıştığı yerden sökmeniz mümkün değil ve ne yaparsanız yapın kopmuyor, darbeyede çok dayanıklı. Şu an bir italyan markası kullanıyorum Mellini gibi bişey sanırım, çok ucuz ve iş görüyor(30metre 3 milyon). Ne yaparsanız yapın ama sakın TESA almayın, kendisi dışında hiçbirşeye yapışmıyor ve serçe parmağınızı bastırarak bile deforme edebiliyorsunuz. Eğer görünüm sizin için önemliyse ve “paraya kıyarım” diyorsanız DUCK markasının sarı,kırmızı,lacivert,beyaz ve siyah renklerde tamir bantlarıda mevcut ama 5metrelik paketlerde satılıyorlar.

Rengarenk koli bantlarını Tahtakalede, çantacılar çarşısı civarındaki ambalajcılarda bulabilirsiniz. Beyaz işimi görür diyorsanız hemen hemen her nalbur veya kırtasiyede de beyazı bulunmakta.

Ben dümen ve elevonlar için coroplast kullanıyorum. bu malzemeyi, kırtasiyelerden “Plastik Resim Çantası” adı altında bulmanız mümkün. 50×70 lik bir çantadan yaklaşık 1metrekare coroplast levha çıkıyor ve bu miktar 8-10 ZAfi yapmak için yeterli. Daha iyisi siz çantayla Mugi yapın artanıyla da ZAfi..

Kanat Profili ve ölçüler

Zafi`nin airfoil tasarımı ile uzun bir süre cebelleştikten sonra, baktım olmuyor, girdim internete aradım taradım, sonuçta şu üç profilde karar kıldım. Üzerlerine tıklayarak büyük resimlerini görebilirsiniz. Printerdan basıp kalınca bir kartona yapıştırır ve düzgünce keserseniz, köpük kesimi için şablonlarınız hazır.

ZAGI 12

zagi12 profili

zagi12 profili

Tabiki orjinalal profil bu. Yani illada orjinal zagi yapacaksanız bunu kullanın, denenmiş ve çok iyi, üstelik diğer profillerden çok daha kalın olduğunda servo ve alıcınız kendilerini içinde güvende hissedecektir. Ama sanki sipkill biraz daha başarılı bu profilden.

 

MH45

“Uçankanat profili” diye geçiyor, çok dengeli, hiç Zagi profili görmediğimden bişey diyemiyeceğim ama sanırım orjinal Zagi
böyle birşey kullanmakta. İlk ZAfi mi bu profille yaptığım ve rüzgara bıraktığımda gerçekten şok olmuştum çünkü kumandayı
açmayı unutmuş olmama ve elevon ayarlarını yapmamış olmama rağmen dümdüz süzülerek yere kondu.

mh45 profil

mh45 profil

Mh 45 profilini   http://airfoiltools.com/airfoil/details?airfoil=mh45-il    buradan indirebilir ve istediğiniz ölçülere getirebilirsiniz. Uçan kanat gibi şeylerde genelde bu profil kullanılıyormuş.

 

 

Sipkill

“Büyük ümitler vaadeden profil” diyebiliriz.MH45 in gelişmiş versiyonu olduğu söylenmekte. Tamam gerçekten hızlı, MH45 den daha kalın kesiti ile çok da sağlam. Ancak havaya attığınızda büyük bir sürpriz sizi bekliyor çünkü bu profil ters uçmayı tercih ediyor. Yani düz uçuşta çok agresif olan uçağınız tars çevirdiğinizde kuzu kuzu havada asılı kalıyor. Birdaha bu profil ile yaparsam radyoyu ve servoları altına yerleştirip öyle havalanmayı düşünüyorum çünkü böylesi daha güvenli.;}}

http://www.aerodesign.de/english/profile/profile_s.htm#sipkill

sipkill profil

sipkill profil

 

Zagi Yapımı Ölçüler

ZAfi için çok ayrıntılı ölçüler vermeyeceğim çünkü bende hiç dikkat etmedim. Önemli olan yegane değerler hücum ve kaçış
kenarlarının açıları. Bu açılara dikkat edip, A/B oranınıda 15/6 civarında tutarsanız, istediğiniz boyutta
ölçekleyebilirsiniz. Ben, A=30 cm olacak şekilde şablonu hazırlayıp, biraz uzunca bir köpük kullanarak kanadı kesiyorum,
daha sonra B=12 cm olacak şekilde fazlasını keserek çıkartıyorum. Bu durumda kanat açıklığı yaklaşık 100-110 cm civarında
oluyor. Tabi bu ölçüler airfoil in tam boyu için geçerli. Köpükten kanatları yaparken kaçış kenarından elevon boyu kadar
bir parça kesmelisiniz ki, kaplama işleminden sonra elevonları takdığınızda Zafinizin ölçüleri hesapladığınız gibi olsun.

zafi_olcu

zafi_olcu

 

Zagi Yapımı Köpük Kesimi

Köpük kesme aletini nasıl yapacağınızı Köpük Kesme Aleti menüsünde anlatıyorum. Gelelim ZAfi kanatlarının nasıl kesileceğine. Öncelikle tahta bir masanın köşesine bir çivi çakıyorsunuz, ben vida kullanmayı tercih ediyorum çünkü çivi teli gererken çıkabiliyor. Rezistans telinin bir ucunu bu çiviye bağlıyoruz, 170cm uzunlukta teli bırakıp diğer ucunada bir metal halka takıyoruz, bu halkayı anahtarlığınızdan sökebilirsiniz. Halkanın amacı teli gererken elinizi kesmesini önlemek.

 

Yanda köpük kesme işleminin üstten görünüşünü çizdim.resimden anlayacağınız gibi siz şablonu takip ettikce çivinin olduğu tarafa doğru daralan bir şekilde kanat ortaya çıkıyor. Çivi ile köpük arasındaki mesafe uzadıkça kanat ucuna doğru daralmada azalır.Eğer köpüğü çiviye yaslarsanız da, bu sefer sivri bir kanat ucu elde edersiniz.

zagi_kopuk_kesme

zagi_kopuk_kesme

Hazırladığınız şablonu toplu iğneler ile köpüğe tutturuyorsunuz.(halkanın olduğu tarafına). Daha sonra rezistans telinize elektrik verip, parmağınızı halkaya geçiriyor ve teli geriyorsunuz. Başlıyorsunuz şablonu takip ederek köpüğü kesmeye.siz şablonu takip ettikce, çivinin olduğu tarafta tel sizin yaptığınız hareketin daha küçüğünü yapıyor. Böylece ortadan başlayıp kanat ucuna doğru daralan ZAfi kanadını çok küçük bir çaba ile elde ediyorsunuz.

Kesim sonrası yüzeyde ince kıl benzeri tüycükler oluşur, bunları ince zımpara ile temizlemelisiniz çünkü kanat kaplamasının köpüğe yapışmasına engel oluyorlar.

 

 

zagi_kopukkesme_ustten

zagi_kopukkesme_ustten

Notlar: Kesim sırasında köpüğün hareket etmemesi çok önemli bu yüzden üzerine dolu bir ağet çantası veya birkaç cilt ansiklopedi koymanız yararlı olur. Ayrıca 2 kanadıda keserken tam olarak masanın aynı yerine simetrik olarak koymalısınız, aksi takdirde simetrik olmazlar.

Zagi Yapımı Kanatların Yapıştırılması

Köpük kanatları yapıştırmak için internette en çok bahsi geçen şey 3M 77 Spray Tutkal diye birşey, bu zımbırtı değil Türkiyede, Amerikada bile marketlerde satılan birşey değil, resmen el altından bulan kapıyor, muadilide Sprey halı tutkalıdiye birşey ki, bu da yerleri halı kaplarken kullanılırmış ama ben hiç görmedim, bunun üzerinede duruma iyice sinir olupPoliüretan Tekne Tutkalı teknolojisini geliştirdim )

zagi kanadı yapıştırma

zagi kanadı yapıştırma

Şöyle yapıyoruz, iki kanatın birleşme yüzeylerine çok ince birer tabaka poliüretan tutkal sürüyoruz. birbirlerine sıkıca bastırdıktan sonra, tutkal kururken ayrılmamaları için alttan ve üstten birer parça bant ile yapıştırıyoruz. Bant mümkün olduğunca az alan kapatmalıdır yoksa altında kalan tutkalın kuruması çok uzun zaman alır.

 

ZAfi`nin Kaplanması ve dümenler

zagi_kaplama

zagi_kaplama

İlk iş, kestiğiniz kırılgan görünümlü köpüğü sağlamlaştırmakta, daha önce bu işi yapmamış olanları güzel bir sürprüz
bekliyor çünkü kaplama işini iyi yaparsanız, işlem sonunda ZAfi nizin köpükten değilde kızılcık sopasındanmışcasına sert ve
sağlam olduğunu göreceksiniz.

Tamir bandını ile sağlamlaştırma işlemine önce uçağın altından başlayın, bandı gergin tutmanız gerektiğinden alt bittiğinde
kanatlar aşağı doğru bükülmüş olacaktır, paniğe kapılmayın. üstünüde aynı şekilde bantlarsanız ZAfi niz tekrar düzgün güzel
görünümüne kavuşur. Hücum kenarını en son kaplayın ve bunu yaparken alt ve üstü ayrı ayrı değil, ön yüzeyden birtek bant
kullanarak yapın.

zagi_kaplama2

zagi_kaplama2

Sağlamlaştırma işlemi bittikten sonra geliyoruz, ZAfi mizin kaplanmasına, Tamir bantları darbe emme ve köpüğün esnekliğini
azaltmada ne kadar başarılı olsada, Zafi koli bandı ile kaplanmadan önce oldukça kırılgan ve yumşak gibi görünür ama
üzülmeyin 5 dakikalık bir çaba ile olduka sert bir uçak olacak.

Sağda görüldüğü gibi kaplamaya önce arka taraftan başlıyoruz böylece elinizi uçağın üzerinden arkaya doğru
kaydırdığınızda hiçbir pürüz hissetmiyorsunuz (aerodinamik için iyi birşey), böyle yaptığınızda, uçak kötü zeminlere
inerken bandın kenarının takılıp yırtılması sorunuda olmuyor.

zagi_dumen

zagi_dumen

Dümenler coroplasttan kesiliyor, daha hafif olmaları için deprondan da yapabilirsiniz. Hazır tavuk etlerinin satıldığı
tabakların tabanı, 2 adet dümen yapmanız için yeterli depron `u sağlayacaktır. Öte yandan sağlamlık istiyorsanız
coroplasttan şaşmayın. Dümenlerikanat uçlarına alttan ve üstten tamir bandı ile tutturun, yapıştırıcı kullanmayın.

 

Zagi Yapımı Ağırlık Merkezi HesabıNasıl Yapılır?

http://fwcg.3dzone.dk/?wing_span=160&root_chord=42.56&tip_chord=19.95&sweep_type=0&sweep=47.8&cg_pos=20&show_mac_lines=0

Zagi Radyo Montajı ve Ağırlık merkezi (CG)

kopuk_kesme_kalemi

kopuk_kesme_kalemi

Kaplama işi bittikten sonra elevonları aşağıda gösterildiği gibi koli bandı ile iki taraftan köpüğe tutturuyoruz. bu
montaj şekli aynı zamanda menteşe görevide görüyor, böylece Uçankanat`ımız hazır oluyor. Daha sonra solda ki gibi bir köpük
boşaltma kalemi yapıyoruz ve çivilere elektrik vererek, ısınan rezistans teli vasıtası ile kurşun,servo,alıcı ve pil
yuvalarını boşaltıyoruz.

Anten için kanat ucuna kadar bantta bir kesik açıyoruz, bu kesiği de sıcak tel ile yaparsanız köpüğün bütünlüğüne zarar
vermemiş olursunuz, aksi takdirde açtığınız kesik, sert bir darbe ile büyüyebilir.tabi anteni yerleştirdikten sonra üzerine
bir kat koli bandı çekmeyi unutmayın.

Elevonları balsa veya coroplasttan yapabilirsiniz, orası size kalmış. Tabi balsa ile kanat profilini çok daha düzgün bir
şekilde bitirmek mümkün ve bu uçağın performansını iyi yönde etkiliyecekdir. Coroplast kullanmanın 2 avantajı var, 1. si
tabiki ucuz ve işciliğinin düşük olması, 2. side içindeki kanallardan alıcınızın antenini geçirerek, anteni mükemmel bir
şekilde koruma altına alabilmeniz.

zagi_elevon

zagi_elevon

Servo,alıcı ve pil şekildeki gibi yerleştirilecek. Piyasada bulabileceğiniz en ağır(dolayısı ile en ucuz) standart
servoları kullanmanızı öneririm çünkü ZAfi bol miktarda burun ağırlığına ihtiyaç duyuyor. Öyle süper hafif piller falan
aramayın elinizdeki en ağır 4.8 voltluk pil paketini kullanın. Ağırlık merkezinin burundan, profil boyunun 3/5 `i kadar
uzakta olması gerekiyor. 30cm lik bir profil kullandıysanız 18cm civarında bir yerde. Alıcınızı ortalarda bir yerde, pilden
olabildiğince uzağa yerleştirmenizi öneririm çünkü çarpma esnasında pil yerinden fırlayıp alıcınıza hasar verebilir.

Servolar ve pil paketi ağırlık merkezini öne almanızı sağlayamadıysa endişe etmeyin 2 adet 25 gramlık olta kurşununu, uygun
göreceğiniz bir yere(burna fazla yakın olmasın çarpma sırasında burnu parçalayıp fırlayabilirler.) yerleştirerek bu işi
halledebilirsiniz, eğer yeterli olmazsa 2 tane daha kurşun ekleyin. Çünkü 120cm lik bir ZAfi yaklaşık 750gr civarında
olsada gayet güzel uçuyor. Kurşunlarla beraber zaten en fazla 500-600gr oluyor.

zagi_radyo

zagi_radyo

Kurşun ağırlıkları yuvalarına yerleştirmeden önce yuvalara poliüretan tutkal dökmenizde fayda var, tutkal köpürüp
kurşunları sardığında kurşunlar köpükle sıkıca birleşiyorlar. Bunu yapmazsanız, birkaç darbeden sonra kurşunların köpüğü
parçaladığını göreceksiniz.

Ağırlık merkezini nekadar öne alırsanız ZAfi niz okadar kararlı uçacakdır, eğer önerilenden 2-3cm geriye alırsanızda
inanılmaz agresif bir uçağınız olur.(Refleksleri sağlam olmayanlara önerilmez). Ben ağırlık merkezi gerideyken değil
uçurmak, havaya atmayı bile beceremedim diyebilirim, elinizden ayrıldıkdan 1-2 saniye sonra ters dönmüş geriye doğru uçarken görürseniz şaşırmayın.

Herşey tamamsa, elevonlar 5 derecelik bir açıyla yukarı kalkık vaziyette ayarlayıp, uçağınızı rüzgarın içine kibarca
bırakın. Herşey uygunsa dümdüz süzülecekdir, uygun değilse ve rüzgar sertse kontrolden çıkıp bir anda bir kayaya
çarpabilir. Endişelenmeyin hiçbirşey olmuyor, ayarlarla oynayıp tekrar deneyin.

Öneri: Kanatların montajı sırasında burundan 5cm lik bir bölümü kesip,bir miktar esnek plastik köpük(kesintisiz güç kaynağı
kutularından çıkar genelde) kullanarak bir burun yaparsanız, çarpmalarda burnun şeklini hiç kaybetmediğini göreceksiniz,
bu durumda ZAfi nizi kanatları parçalanıncaya kadar uçurup, düşürebilirsiniz.

Zagi Yapımı,zafi yapımı,uçan kanat,kesimi,diy,download,indir,aşamalar,kanat inşaası,gövdesiz uçak,fpv,indir, nasıl yapılır,airfoil,fpv,sipkill,plan,make,Zagi Yapımı,Zagi Yapımı.

 

Etiketler:

Yorumlar

 1. bora özkeskin dedi ki:

  eline diline sağlık çok faydalı oldu

 2. Tuna dedi ki:

  Elinize saglik ben de yapacagim ama elektronik kismi tam anlamadim esc nereye baglaniyor bataryaya mi
  1 gundur bunu dusunuyorum

 3. Alperen dedi ki:

  Abi çok teşekkür ederim ben uçak bakım ögrencisiyim performans ödevi olarak araştırma yaparken zagiye denk geldim merak saldim yarın ilk defa yapmaya basliycam ama ben gövdeyi 3 cm lık sert strafor ile CNC makinasında yaptırdım temizinden bütün halde Çıkarttım gövdeyi sıkıntı olur mu ?

  1. kucukmucit dedi ki:

   olmaz arkadasım ii uçuslar

  2. kucukmucit dedi ki:

   bunlar denendi rahat ol iyi uçuşlar

 4. selami dedi ki:

  Merhaba , Uzun araştırmalar yaparak havada en fazla asılı kalabilecek (uçacak) şeyin kanatlı bir şey olacağına karar verdim hızda önemliydi bunu delta kanat yada tüm profili kanattan oluşan bir uçak olarak düşündüm kendim yapabileceğim birşey olarak zagi’ye yöneldim.
  Fakat araştırmalarım esnasında şunlarla karşılaştım (Türkler için)
  Yapan Türk arkadaşlar hiçbirşekilde bilgi vermiyor yapılan yorumlara dahi forumlarda cevap vermiyor burdaki anlatım fena değil benim açımdan fakat küçük bir sorun var sorun şu ; Yeni başlayan insanların hevesi kırılıyor yapamayacağını düşünüyorlar , hazır satanda 10 liralık malzemeye 110lira istiyor. Emek var elbetteki ama uygun olan ücreti isteyin lütfen .
  Elektroniği yurt içinden temin edecek olsanız yine 3-5 kuruşluk şeyi 50ye satıyorlar , elektronik arayan arkadaşlara tavsiyem Yurt dışı çin sitelerinden aynı işi gören hatta aynı malzemeyi 3te 1 fiyatına alabilirsiniz fırsatçılara paranızı kaptırmayın kanatı da birşekilde kendiniz yapabilirsiniz burda vatandaş güzelce anlatmış(teşekkürler) kaba taslak herşeyin planını yaptım.Elektroniklerin tamamının siparişini yurtdışından verdim 40$a kumanda aldım 30$ altı da esc+servo+motor+pervane+3slipo pil+imax lipo şarj cihazı+xt60 konnektor tuttu 105 lira bu elektronik burda sadece kumandaya 250tl istiyorlar aynı kumandayı 150tl’ye aldım yani toplamda kumanda fiyatına diğer tüm kalan elektroniği aldım masrafınız belli 150+105=255tl elektronik ve kumanda daha aşağı fiyatlara da maal edebilrsiniz.
  geriye strafor kalıyor 2 adet strafor alın birinci straforda yanlışları görüp ikinci straforda bunları telafi edersiniz burda sıkıntınız sipkill yada mh45 için profil hazırlamak olacaktır o da şu şekilde 15/6 oranını koruyun demiş yazıda küçükmucit o halde geniş kısmı 30cm ise dar kısmı (kanat ucu) 12cm olmalıdır. yukardaki resimde profil şablonu verilmiş o şablonu yazıcıdan cıkarıp sac yada ince tahta üzerine yada benzer bir metaryel üzerine çizip keserek şablon oluşturulabilir 15/6 olayını unutmayın demekki 2 şablon gerek ve biri diğerinin nerdeyse yarısı kadar olmalı (kanadın birleşme noktası 30 , uç kısmı 12cm ) burdaki yazdıklarım araştırmalarıma dayanarak yazılmıştır , yanlışım varsa düzeltiniz.

  1. kucukmucit dedi ki:

   yardımcı olabileceğim birşey varsa olurum. [email protected] a mesaj at yardımcı olayım. bu ara bu siteye pek bakamıyorum. bu da son kuşum:
   https://www.youtube.com/watch?v=yLgGdec5ySI

   1. selami dedi ki:

    Eyvallah

Yorum Yaz