Nuri Demirağ Kimdir

Nuri Demirağ Kimdir

Nuri Demirağ Kimdir Nuri Demirağ 1936 yılında Türkiye’nin ilk uçak fabrikasını yapan iş adamıdır. Yaptığı uçaklar bütün dünyada tanınmış en iyi yolcu uçakları kategorisine girmiştir. Ayrıca ülkeyi hemen hemen her türlü konuda dışarıya bağlı olmaktan kurtarmıştır. İlk yerli kağıt fabrikası, ilk yerli paraşütü yapmıştır. Karabük’de demir çelik fabrikasını, İzmit’de selüloz fabrikasını vb. birçok yatırımı yapan kişidir. Hayatına genel değinmek istiyorum. Nuri Demirağ 1886 yılında Sivas’ın Divriği ilçesinde yargıç Ömer Beyin oğlu olarak Dünya’ya geldi. Yargıç Ömer Bey Nuri 3 yaşındayken vefat etti. Babasının vefat etmesi üzerine onun tüm sorumluluğunu annesi üstlendi. 1903 yılında 17 yaşındayken ailesinin sorumluluğunu üstlenmek zorunda kalınca Ziraat Bankasının açtığı memur sınavına katıldı. Sınavı kazanmasıyla Kangal şubesinde ilk memuriyetine başladı.

Nuri Demirağ Kimdir

Nuri Demirağ Kimdir

1909 yılında ülkede aşırı derecede bir kıtlık baş göstermiştir. Depolarda yeterli yiyecek bulunmasına rağmen kimse bu yiyeceği paylaşma sorumluluğunu üstlenmek istememiştir. Fakat o depolardaki tahılları halka uygun bir bedelle satmıştır. Daha sonra yaptığı bu davranıştan rahatsız olan kişiler hakkında soruşturma açarlar. Soruşturma sonunda gerçekler ortaya çıktığında ödüllendirilmiş. Onun ceza almasını bekleyenler kendi kazdıkları kuyuya düşmüşlerdir. Daha sonra maliye bakanlığının açtığı sınavı kazanarak İstanbul Beyoğlu maliye müdürlüğünde memur olarak çalışmaya başladı. Burada çok önemli görevlerde bulundu. Aynı zamanda  Maliye Mekteb-i Alisi’nde geceleri derslere girerek yüksek öğrenimini tamamladı. 1918 yılında ülkemiz yoğun işgal altındayken düşman güçlerinin hakaretleriyle karşılaşınca kendine yediremeyip memurluktan da istifa etti. Aynı yıl içinde sigara işine girdi ve ilk Türk sigara kağıdı üretti. 1920 yılında işgalcilere karşı mücadele amacıyla Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti’nin Maçka şubesinde yönetici oldu. 1926 yılında Samsun-Sivas demiryolu yapımını üstlenmiş ve başarıyla tamamlamıştır. 1012 kilometrelik demiryolunu bir yıl içinde tamamlaması sonucunda Mustafa Kemal ona Demirağ soyadını verdi. 1931 yılında boğaz köprüsü projesini yaptıran kişidir. Keban Barajı projesini ilk dile getiren kişidir. İlk çimento fabrikasını kurmak için talepte bulunmuş fakat kabul edilmemiştir. 1936 yılında ilk uçak fabrikasını kurma girişimlerine başladı. Barbaros Hayrettin Paşa iskelesinde ilk uçak yapım atölyesi kuruldu. Türk Hava Kurumu 65 uçak almak için sipariş vermesine rağmen daha sonra uçak siparişleri bilinmeyen bir sebeple Türk Hava Kurumu tarafından iptal edildi. Fakat o yinede yılmadı ve 1939 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi bünyesinde. İlk uçak bölümü açılmasına öncülük etti. İlk yerli paraşüt üretimini gerçekleştirmiştir. Daha önce izin verilmemesine rağmen 1942 yılında çimento fabrikasını Sivas’da kurdu. 1944 yılında ilk yolcu uçağını üretti. 1946 yılında ilk muhalefet partisi Milli Kalkınma Partisi’ni kurdu. 1954 yılında milletvekili seçildi. Ülkeyi her yönüyle kalkındırmak amacıyla birçok çalışma yaptı. Ülkenin sosyal ve kültürel yönden gelişimini sağladı. Kağıt fabrikasını kurdu. O kendini vatanına, halkına adamış bir insandı. Ülkeyi her zaman kendinden önde tutmuş. Ülkenin gelişimi için her türlü fedakarlığı üstlenmiştir. Allah’tan rahmet diliyoruz.

youtube izleme linki.

 

Nuri Demirağ Kimdir,ilk uçak fabrikası,ilk uçak,ilk yerli paraşüt,thk,türk havacılık tarihi,havacılık öncüleri,ilk türk havacıları,nuri demirağ hayatı video,Nuri Demirağ Kimdir,Nuri Demirağ Kimdir.

Etiketler:

Yorumlar

  1. Halit Bağdatlı dedi ki:

    Rızayı ilahi için çalışanlardan Cenabı Hak ebediyen razı olsun, taksiratlarını affedip mekanları cennet olsun.

Yorum Yaz