Animasyon Nasıl Yapılır

Animasyon Nasıl Yapılır

Animasyon Nasıl Yapılır Animasyon yani canlandırma sanatı nasıl başladı? Hayatımıza nasıl girdi? Neleri değiştirdi? Animasyon tarihi ve animasyon nasıl yapılır videoları sayfanın en altındadır.

1. Animasyonun Tarihi

Resimleri hareket ediyormuş gibi görmemizi sağlayan tekniklerin ilki 19. yy başlarında Fransız Charles Émile Reynaud tarafından yapılmıştır. Praksinoskopu icat eden Reynaud animasyonun temelleri atmıştır. Reynaud’dan ilham alan Stuart Blackton tarafından Komik Yüzlerin Gülünç Evreleri adlı ilk animasyon film örneği oluşturulmuştur. Ardından Emilie Cohl Fantasmagoire adlı filmiyle tarihin ilk çizgi film karakteri olan “Sncokums” u yaratmıştır.

ilk_animasyonu_kim_buldu

ilk_animasyonu_kim_buldu

Bu karakterin sevilmesi üzerine Pat Sullivan günümüzde hala bilinen çizgi film serisi Kedi Fellix’i üretti. 1928 yılında ise Walt Disney “Steam Boat Willy” adlı ilk sesli animasyonu hazırladı. Edward E. Zajac da bir nesnenin dünya çevresindeki hareketini gösteren ve aynı zamanda ilk bilgisayar animasyonu olan filmi 1963 yılında piyasaya sürmüştür. Son olarak 1972 yılında, Ed Catmull ve Fred Parke tarafından dünyanın ilk dijital 3 boyutlu animasyonu yapılmıştır.

2. Animasyonlar Nasıl Yapılıyor (Uzmanların Yorumları)

Coşku Özdemir ( Görsel Efekt Süpervizörü) : Günümüzde hala Walt Disney kuralları hakim durumda ve biz Türkiye olarak bu alanda arada kalmış durumdayız. Son yıllarda animasyon alanında çeşitli adımlar atılmaya başlanması beni sevindiriyor ve bunda en büyük katkı Trt’nin. Animasyonların ülkemizde çok revaçta olmamasının en önemli sebeplerinden birisi çok emek istemesi. Örneğin Dreamworks, Pixar gibi şirketler 4,5 5 yıllarını bir proje iin harcayabiliyorlar. Bu gerçekten uzun bir süre ve yorucu bir süreç. Animasyonlarda gerçekçiliği yakalamak da bir diğer önemli nokta. Örnek verecek olursam animasyonu izleyen insanlar güçlü bir yaratıkta kas görmek istiyor. Çünkü gerçek hayatta bu böyle.

Tasarım Atölyesi

Tasarım Atölyesi

Barış İslamoğlu (Yapımcı & Yönetmen ) : Animasyonun kurallarını Avrupa’da yapılan çalışmalarda belirledi. Animasyonda en önemli nokta ekip olabilmek. Kişisel bir şekilde animasyon yapılabilir ancak ekip çalışması her zaman daha kaliteliye ulaşmayı sağlar. Ayrıca animasyon yapıyorsanız gözlem yeteneğiniz kuvvetli olmalı ve bu gözleminizi ekrana taşıyabilmelisiniz.

Turgut Akaçık (Yönetmen) : Eski Sovyetler zamanında da animasyon işinin üzerine çok düşülmüştür. Demek istediğim ABD’den önce Fransa ve Sovyetler işin içerisindeydi. Ülkemizde de animasyon alanında birçok eser verilmeye başlandı ve bunun öncüsü Trt. Animasyon işi biraz zor bir iş bu yüzden bu işi genelde çok hırslı insanlar başarabiliyor. Son olarak animasyonu filmlerde kullanmak ekonomi ve hız açısından çok mantıklı ve animasyon günümüzde ticaret ve sanat arasında bir köprü oluşturmuş durumunda.

animasyon_tarihi_videosu

animasyon_tarihi_videosu

animasyon_tarihi

animasyon_tarihi

Animasyon Nasıl Yapılır

Animasyon Nasıl Yapılır

3d_karakter_tasarımı

3d_karakter_tasarımı

3d_animasyon_model_oluşturma

3d_animasyon_model_oluşturma


Animasyon Nasıl Yapılır,animasyonu kim buldu, animasyon tarihi,animasyon nasıl yapılır videosu,3d animasyon,3d animasyon karakter nasıl oluşturulur,3d animasyon karakteri yapımı.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz