Kediler Nasıl Görür ?

Kediler Nasıl Görür ?

Kediler Nasıl Görür ? Hiç kedinizin nasıl gördüğünü merak ettiniz mi? Sizi çevrenizdekileri ne kadar oranda hangi renklerde görüyor. Kediler algılama özelliklerinin farklı olmasından dolayı sadece mavi ve yeşik renkleri görebilmektedirler. Örneğin sabah uyandığınızda kedinizin bahçenizdeki çimlerde yuvarlandığını gördünüz. Fakat aslında kediniz o an yeşil çimenlerin arasındaki kırmızı çiçekleri görememektedir. Kedigillerin tamamında bu sorun vardır. Fakat gündüz çektikleri bu görme sıkıntısını gece hiçbir şekilde yaşamazlar. Kediler geceleri bizlerin fener ışığında dahi görmekte zorlandığımız nesneleri çok rahat görebilmektedirler.

Özellikle ay ışığının olmadığı gecelerde göz keskinkiği artmakta ve 25 metre uzaktaki küçük bir fareyi görebilecek durumdadır. Bunun sebebi olarak bilim adamları kedilerin gece hayvanları olarak yaratılmış olmaları sonucu geceleri gözleri daya iyi görür demektedirler. Çünkü gece renkleri ayırt etme gibi bir sıkıntı bulunmayıp uzağı ve karanlığın içini net görme sıkıntısı bulunmaktadır. Özellikle kedinin görme özelliği avcılık yapması sebebiyle gelişimi zorunlu bir hale gelmiştir. Kediler gördükleri bir nesneyi çok hızlı şekilde algılayabilmektedirler. Kediler görüş  tek bir noktaya odaklı hayvanlardır.

Kediler Nasıl Görür

Kediler Nasıl Görür

 

Demek istediğim örneğin bir topla oynarken o topun etrafındaki diğer hiçbir nesneyi görememektedir. O an sadece ona odaklanmış ve onun peşindedir. Kediniz topla oynarken sizi farketmeyebilir. Ayrıca görme organı dışında kedilerin koku duyusuda aşırı derecede güçlenmiştir. Sürekli olarak gidip geldiği yerlere sürtünerek oralara kokusunu bırakır ve daha sonra o kokuyu takip ederek ulaşır. Ayrıca kedilerin gözleri 45 cmden yakın mesafeleri bulanık görmektedir. Fakat bıyıkları sayesinde yakın mesafedeki nesneleri algılayabilmektedirler.

Mart ayındayız ve kedileri bu ayda daha yakından gözlemleyebiliriz. Hadi sokağa çıkalım kedileri gözlemyelim..

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz