En Çok İzlenen Belgeseller

En Çok İzlenen Belgeseller

En Çok İzlenen Belgeseller Dünya tarihi, hayvanlar âlemi, zorluklara karşı mücadele veren insanlar, başarı öyküleri ve daha birçok hikâye şuan daha ileriye gitmemizde bize ilham kaynağı olan olaylardır. Belgeseller tüm bu olayları işleyerek ekrana aktaran güzel yapıtlardır. Belgeseller birçok insana ilham kaynağı olmuş ve hayat düzenini değiştirmiştir.

En Çok İzlenen Belgeseller

En Çok İzlenen Belgeseller

Bu makalemizde belgesel dünyasına girerek dünyada en çok izlenen belgesellerden bahsedeceğiz.

1-Shoah

Oldukça güzel yorumlara sahip olan bu belgesel tam 11 senede tamamlanmıştır. II. Dünya Savaşını ve

Shoah

Shoah

Yahudi soykırımını anlatan bu belgeselde yönetmen Claude Lanzmann kendisi de görev almıştır. 544 dakikalık bu belgeselde pek çok röportaja ve belgeye yer verilmiştir.

2-BBC: Planet Earth (Yeryüzü)

BBC Planet Earth (Yeryüzü)

BBC Planet Earth (Yeryüzü)

BBC’nin 2006 yılında yayınladığı bir doğa belgeselidir. Tam 11 bölümden oluşan bu belgesel, 29 Eylül 2006 tarihinde NTV’de yayınlanmaya başlamıştır. İlk gösteriminde 8,7 milyon kişi tarafından izlenen belgesel oldukça kaliteli seslendirme ve görüntü çözünürlüğüne sahiptir. Doğa ile ilgili genel olarak her türlü bilgi bu dizi/belgesel serisinde yer almaktadır.

3-Fahrenheit 9/11

Bu belgesel siyasi bir taşlama üzerine odaklanmıştır. Taşlanan yani eleştirilen kişide eski Amerika

Fahrenheit 9-11

Fahrenheit 9-11

Başbakanı George Bush’tur. Gerek Eski Başbakanın ülkesi üzerinde oynadığı oyunlar gerekse diğer dünya devletlerini nasıl kandırdığı anlatılmaktadır. Micheal Moore tarafından yönetilen ve anlatılan belgeselde hiçbir iddia kanıtsız değil. Irak Savaşı ve 11 Eylül saldırısı ile ilgili çarpıcı bilgiler belgeselde oldukça güzel bir şekilde anlatılıyor.

Sans Soleil

Sans Soleil

4-Sans Soleil (Güneşsiz)

1983 yapımı olan bu belgesel filmi Fransız yönetmen Chris Marker’ın elinden çıkmıştır. Belgeselde insan hafızası üzerine odaklanılmaktadır.  Hatırlama mekanizmasının nasıl çalıştığı üzerine bilgiler verilir. Ayrıca Japonya’daki günlük yaşantının nasıl olduğuna ve geçmişten bugüne nasıl bir hal aldığına da zaman zaman yer verilir.

5-Man on Wire (İpteki Adam)

Bir gencin 17 yaşından beri en büyük hayallerinden birisi ikiz kulelerin arasına bir ip gererek onun

Man on Wire (Teldeki Adam)

Man on Wire (Teldeki Adam)

üstünde yürümekti. Philippe Petit isimli Fransız genç sonunda bu hayalini gerçekleştirebilecek yaşa gelmişti. 7 Ağustos 1974’de ikiz kuleler arasına gerilmiş olan ipe ilk adımını attığındaki heyecanı paha biçilemezdi.  İkiz kulelerin güvenliğini geçmek, iki kule arasına ip gerecek malzemeleri binaya sokmak ve 411 metre yükseklikteki ipte yürümek… Heyecan verici bu belgesel James March tarafından çekilmiştir. Yüzyılın sanatsal suçu olarak adlandırılan bu belgeselde Petit ve arkadaşlarının bu işi nasıl yaptıkları en ince ayrıntısına kadar anlatılmaktadır.

Bu listede yer alan 5 belgesel aldıkları puanlamalar, ödüller ve yorumlar ile ön plana çıkmıştır. Bu tarz daha pek çok belgesel bulunmaktadır. Bu belgesellerin hepsi hayattayken izlemeniz gereken belgesellerdir. Oldukça önemli dokümanları içinde barındıran bu belgeseller size dünyayı daha iyi anlamanızda yardımcı olacaktır.

En Çok İzlenen Belgeseller,En Çok İzlenen Belgeseller,en iyi belgeseller izle,top 10 belgesel,dünyanın en iyi belgeselleri izle,en popüler belgeseller,doğa belgeseli,ilginç belgeseller.

 Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz