Dünyanın yedi harikası

Dünyanın yedi harikası

Dünyanın yedi harikası Eski Tarihin Dünyanın Kayıp Hazineleri hakkında bilgiler. Söz konusu tarihi yerler olduğu zaman akla ilk gelen yerler Dünya’nın yedi harikası olarak adlandırılmakta olan Keops Piramidi, Babil’in Asma Bahçeleri, Artemis Tapinağı, Zeus Heykeli, Rodos Heykeli, İskenderiye Feneri ve Halikarnas Mozolesi olarak sıralandırılmata olan Eski Dünyanın Kayıp Hazineleri gelmektedir.

Eski Tarihin Dünyanın Kayıp Hazineleri

Eski Tarihin Dünyanın Kayıp Hazineleri

Günümüzdeki 7 harika ise Rönesans döneminde sonra ortaya çıkmış bir tanımlamadır. Klasik zamanların en beğenilen yapılara gözler çevrildiğinde bu 7 harikanın ne kadar doğru bir tanımlama olduğunu fark etmişlerdir. Bu listelerin her birinde ise piramitleri görmek mümkündür. Piramitlerin nasıl yapıldığı konusunda bugün bile bir açıklama getirilememektedir. Ancak Heredot’un yapmış olduğu açıklamalardan ancak varsayımlar üretilebilmektedir. En yaşlı ve en yüksek piramittir. Asma Bahçeleri ise piramitler gibi yukarı gidildikçe daralan bir bahçe görünümündedir. Her basamakta ağaçlar görmek mümkündür. Eskiden Babil’de olup günümüzde Irak sınırları içerisinde yer almaktadır. Yeri tam olarak belirlenemediğinden sonra uzun süre nerede olduğu konusunda tartışmalar olmuştur. Zeus Heykelinin de MÖ 5. yyda olimpik oyunların karşılası sırasında yapılmıştır. Efes antik kentinde bulunan Artemis Tapınağı da harikalardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Daha önce iki kez yapılıp yıkılmış olsa da üçüncü tapınak tamamen mermerden yapılmış ve MÖ 3. yyda yıkılmıştır. Efes’in dışında kalıntıları kalmış olup, 19. yyda ancak hayalkırıklığı olacak kalıntılar bulunmuştur. Bunun nedeni bölgenin su ve çamur altında kalmasıdır. Halikarnas Mozolesi de yine sadece kalıntılardan ibarettir ve Halikarnas Kralı karısı tarafından anısına yapılmıştır.  Rodos Heykeli ise ancak tarihçilerden alınan bilgilerle tanımlanabilmektedir. Dev adına sahip bir heykel olarak tarihi sayımlarda 60 metre olarak belirlenmiştir. Depremde yıkılmıştır.

Dünyanın yedi harikası

Dünyanın yedi harikası

Son olarak İskenderiye Feneri de artık kalıntıları bulunan bir harika olarak karşımıza çıkmaktadır. MS 12. yyda detaylı olarak betimlenmişse de 1322 ile 1326 arasında gerçekleşen depremde tamamen yok olmuştur. Bunun yerine heykelin sağlam yerinde kalan alt malzemesi üzerine kale kurulmuş ve artık bulunamaz hale gelmiştir. Bulunan kalıntılar sadece düşünsel olarak bu fenerden kaldığına inanılan taşlardan oluşmaktadır.

 

Dünyanın yedi harikası belgeseli izle.

Eski Tarihin,Dünyanın Kayıp Hazineleri Belgesel İzle Hakkında Bilgiler,dünyanın yedi harikası,nedir,nelerdir,özet,ödev,bilgi,indir,video,foto,resim,video,izle,indir,Dünyanın yedi harikası Belgesel İzle Hakkında Bilgiler belgeseli izle.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz